:: Poradnia Laktacyjna

Mleko matki jest idealnym pożywieniem dla nowo narodzonego człowieka. Skład mleka matki jest unikalny. Dokonała proporcja białek, tłuszczów, węglowodanów sprawia, że jest to substancja łatwo przyswajalna i niemal w całości trawiona. Mleko matki jest zawsze świeże, czyste, ciepłe i zawsze gotowe do podania. Dzieci karmione piersią są zdrowsze, gdyż w naturalny sposób są chronione przed zakażeniem dzięki obecności w mleku matki przeciwciał i komórek zdolnych do walki z chorobą.
Karmienie piersią jest jedynym prawidłowym żywieniem dziecka w pierwszym półroczu jego życia
WHO

Jednak „naturalne” nie zawsze znaczy proste. Karmienie piersią jest umiejętnością, której każda młoda mama może się nauczyć. Karmiące mamy potrzebują ciągłego wsparcia i zachęty zwłaszcza na początku macierzyństwa oraz fachowej porady, kiedy pojawia się trudności.

W Poradni Laktacyjnej:
  • uzyskasz poradę w zakresie karmienia piersią
  • otrzymasz pomoc w problemach laktacyjnych (nawał, zastój, zapalenie piersi, bolesne brodawki, niedobór pokarmu, relaktacja, dziecko źle ssie, dziecko nie chce ssać i wiele innych)
  • uzyskasz pomoc w przypadku krótkiego wędzidełka podjęzykowego u dziecka (frenotomia)
  • nauczysz się alternatywnych metod dokarmiania dziecka niezaburzających mechanizmu ssania
  • wykonasz badanie bakteriologiczne pokarmu
  • znajdziesz pełny asortyment akcesoriów laktacyjnych firmy Medela
  • uzyskasz poradę w zakresie rozpoznawania powrotu płodności po porodzie
  • skorzystasz z pomocy psychologa przy odstawianiu od piersi starszego dziecka.

Kto to jest konsultant laktacyjny?

Tytuł Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant) oznacza specjalistę w dziedzinie laktacji i potwierdza wymagane umiejętności, wiedzę i fachowe podejście do problemów laktacyjnych. Ocenę kandydatów przeprowadza Międzynarodowa Katedra Egzaminacyjna Konsultantów Laktacyjnych (IBCLE), która jest organizacją non-profit założoną w 1985 roku w Stanach Zjednoczonych. Powołano ją w celu rozwoju zawodu konsultanta laktacyjnego oraz stworzenia możliwości zdobycia certyfikatu. Egzamin przeprowadzany jest raz w roku w jednakowym terminie na całym świecie. W lipcu 2004 r. po raz pierwszy taki egzamin odbył się na terenie Polski. Wiarygodność Certyfikatu IBCLC jest powszechnie uznawana przez pracodawców i klientów jako złoty standard usług.

Co zabrać ze sobą?

Na wizytę w poradni zapraszamy mamę z dzieckiem, chcemy jednak podkreślić, iż obecność taty jest mile widziana. Prosimy zabrać ze sobą: książeczkę zdrowia dziecka oraz 2 pieluszki tetrowe.

Każda wizyta trwa ok. 1 godz. W czasie spotkania w poradni konsultantka ocenia mechanizm ssania dziecka, bada piersi mamy, waży dziecko. Najważniejszą częścią wizyty jest przystawienie dziecka do piersi i obserwacja ssania.