Badanie drożności jajowodów

Sonohisterosalpingografia (Sono-HSG)

Czym jest i na czym polega badanie drożności jajowodów pod kontrolą USG

Badanie sonohisterosalpingografii (Sono-HSG, inaczej badanie drożności jajowodów USG) umożliwia ocenę drożności jajowodów. Badanie wykonuje się pod kontrolą USG, z wykorzystaniem pianki kontrastującej. Do jamy macicy wprowadza się cewnik, przez który podawany jest kontrast ultradźwiękowy pod postacią zawiesiny drobnych bąbelków w płynie. Na monitorze USG lekarz obserwuje przepływ kontrastu przez jajowody i rozlewanie się go w okolicy jajników.

Dlaczego badanie jest ważne w diagnostyce niepłodności?

  • Badanie umożliwia ocenę jamy macicy pod względem prawidłowości budowy, występowania polipów czy mięśniaków macicy.
  • Pozwala na sprawdzenie drożności jajowodów a w efekcie odpowiedź na pytanie, które może Cię dręczy: czy ja mam niedrożne jajowody?
  • Może mieć znaczenie lecznicze – wykonanie badania może spowodować usunięcie z jajowodów zalegającego śluzu i w efekcie udrożnienie jajowodów.

Wywiad z dr. n. med. Radosławem B. Maksymem

Czym jest Sono-HSG i na czym polega? Czym różni się od klasycznego HSG i jakie znaczenie ma w diagnostyce niepłodności? Na te i inne pytania odpowie dr n. med. Radosław Maksym, specjalista ginekologii i położnictwa oraz andrologii klinicznej, który wykonuje badanie sono-HSG w Instytucie Rodziny.

Jak przygotować się do badania?

Nie ma specjalnego przygotowania do badania. Warunkiem jest to, aby być zdrowym – bez stanu zapalnego, bez upławów, gorączki czy przeziębienia.

W jakim momencie cyklu wykonuje się badanie?

Najlepiej wykonać badania po miesiączce a przed owulacją. Termin wykonania badania możesz ustalić w oparciu o kartę obserwacji cyklu miesiączkowego.

Czy badanie jest bolesne?

Podczas wykonywania badania może pojawić się odczucie przypominające ból miesiączkowy.

Czego spodziewać się po badaniu?

Warto zabrać ze sobą podpaski lub wkładki higieniczne, gdyż po badaniu możesz spodziewać się wyciekania pozostałości płynu.

Kiedy nie należy wykonywać badania?

Jeśli jesteś w ciąży, w trakcie miesiączki lub jeśli przechodzisz dowolną infekcję nie powinnaś wykonywać tego badania.

ExEm Foam

W Instytucie Rodziny badanie drożności jajowodów wykonywane jest przy użyciu specjalnej pianki ExEm Foam a nie soli fizjologicznej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wysokiej dokładności w badaniu.

Cena badania

Sonohisterosalpingografia (Sono-HSG)
990,00 zł

Nasi specjaliści

Radosław B. Maksym

dr n. med., specjalista położnictwa i ginekologii, andrologii klinicznej EAA, NFPMC