Test HBA

czyli test wiązania plemników z hialuronianem

Co wnosi test HBA do diagnostyki męskiej niepłodności?

Dzięki receptorowi dla kwasu hialuronowego dojrzały plemnik może dotrzeć do komórki jajowej, przeniknąć przez jej osłonkę przejrzystą i zapłodnić ją. Test HBA, który możesz wykonać w Instytucie Rodziny pozwala określić odsetek plemników dojrzałych a przez to zdolnych do zapłodnienia.

Badanie wykorzystywane jest w poszerzonej diagnostyce męskiej niepłodności i wskazuje na odsetek dojrzałych plemników w próbce nasienia. Dojrzałych, czyli potencjalnie zdolnych do zapłodnienia. Daje także informację o tym, jaki odestetek plemników nie ma potencjału do zapłodnienia.

Jego wynik może mieć znaczenie dla pacjentów, którzy mają prawidłowe wyniki badań nasienia, ale obserwuje się u nich przedłużoną niepłodność o nieustalonej przyczynie. Badanie zaleca się także pacjentom, u których występuje wysoki odsetek plemników o nieprawidłowej budowie i/lub wysoki odsetek plemników z zaburzeniami jakości chromatyny plemnikowej.

Na czym polega test HBA?

Test wiązania z kwasem hialuronowym polega na obserwowaniu pod mikroskopem świeżej próbki nasienia w interakcji z kwasem hialuronowym. Badanie świeżej próbki nasienia, oznacza, że musi być dostarczona do pracowni badań nasienia w przeciągu 30-60 minut od współżycia.

Dobrze rozumiemy charakter tego badania i troszczymy się o prywatność i komfort naszych pacjentów. Dlatego też zachęcamy i rekomendujemy, aby próbkę nasienia pobierać w trakcie naturalnego współżycia i dowieźć do Instytutu Rodziny na umówioną godzinę.

Podczas wykonywania testu sprawdza się, jaki procent plemników ze świeżej próbki nasienia łączy się z kwasem hialuronowym. Prawidłowe i dojrzałe plemniki wiążą się z kwasem hialuronowym. Zdolność ta pozwala odróżnić je od plemników nieprawidłowych.

Wynik badania możesz odebrać osobiście na następny dzień roboczy lub otrzymać go mailowo po podpisaniu zgody na wysyłanie wyników mailem.

Jak przygotować się do badania?

Informacje o przebiegu badania i niezbędnym przygotowaniu znajdziesz tu

Co warto wiedzieć o plemnikach, czyli jak to się dzieje, że plemnik staje się dojrzały?

Przyglądnijmy się na moment plemnikom. Czy wiesz, że zanim będą zdolne do zapłodnienia komórki jajowej, przechodzą różne zmiany w procesie spermatogenezy, czyli w procesie tworzenia dojrzałych plemników.

Proces spermatogenezy trwa ok. 74 dni. Jednak historia plemników zaczyna się dużo wcześniej od komórek zwanych gonocytami. Są to pierwotne komórki płciowe, które ulegają przemianom w spermatogonia, potem spermatocyty, spermatydy, aż w końcu powstają plemniki. Przemianę spermatyd w plemniki nazywamy spermiogenezą. Dużo się wtedy dzieje – formuje się akrosom, witka, kondensuje się chromatyna plemnikowa, a organella i cytoplazma ulegają reorganizacji. Proces spermatogenezy dzieje się w kanalikach plemnikotwórczych w jądrach.

Tyle procesów, zdawałoby się, że to już koniec. A to prawie koniec. Plemniki, które uwalniane są z jądra do najądrza nie są jeszcze całkiem dojrzałe. Właśnie w najądrzu plemniki przechodzą zmiany metaboliczne oraz zaczynają się ruszać. Z najądrza plemniki przesuwane są do nasieniowodu i tam czekają na rozwój akcji. Jeśli dojdzie do wytrysku ruszają do wyścigu, ale jeśli znajdują się w nasieniowodzie przez dłuższy okres ulegają rozpuszczeniu, czyli inaczej lizie.

Co ma kwas hialuronowy do dojrzałych plemników?

I teraz nasz główny bohater, czyli kwas hialuronowy powraca. Okazuję się, że kwas hialuronowy jest składnikiem osłonki przejrzystej w komórce jajowej. Tylko w pełni dojrzałe plemniki, które zakończyły wszystkie etapy rozwoju mają na swojej powierzchni receptor dla kwasu hialuronowego. Dzięki temu plemniki rozpoznają komórkę jajową, a jeden z nich może przeniknąć przez osłonkę i zapłodnić komórkę jajową. Można powiedzieć, że kwas hialuronowy działa jak drogowskaz do komórki jajowej, ale drogowskaz tylko dla wybranych, bo dojrzałych plemników.

Cena badania

Test HBA
 230,00 zł

POZOSTAŁE BADANIA NASIENIA

Umów badanie