czyli test wiązania plemników z hialuronianem
Dzięki receptorowi dla kwasu hialuronowego dojrzały plemnik może dotrzeć do komórki jajowej, przeniknąć przez jej osłonkę przejrzystą i zapłodnić ją. Test HBA, który możesz wykonać w Instytucie Rodziny pozwala określić odsetek plemników dojrzałych a przez to zdolnych do zapłodnienia.
Badanie wykorzystywane jest w poszerzonej diagnostyce męskiej niepłodności i wskazuje na odsetek dojrzałych plemników w próbce nasienia. Dojrzałych, czyli potencjalnie zdolnych do zapłodnienia. Daje także informację o tym, jaki odestetek plemników nie ma potencjału do zapłodnienia.
Jego wynik może mieć znaczenie dla pacjentów, którzy mają prawidłowe wyniki badań nasienia, ale obserwuje się u nich przedłużoną niepłodność o nieustalonej przyczynie. Badanie zaleca się także pacjentom, u których występuje wysoki odsetek plemników o nieprawidłowej budowie i/lub wysoki odsetek plemników z zaburzeniami jakości chromatyny plemnikowej.
Test wiązania z kwasem hialuronowym polega na obserwowaniu pod mikroskopem świeżej próbki nasienia w interakcji z kwasem hialuronowym. Badanie świeżej próbki nasienia, oznacza, że musi być dostarczona do pracowni badań nasienia w przeciągu 30-60 minut od współżycia.
Dobrze rozumiemy charakter tego badania i troszczymy się o prywatność i komfort naszych pacjentów. Dlatego też zachęcamy i rekomendujemy, aby próbkę nasienia pobierać w trakcie naturalnego współżycia i dowieźć do Instytutu Rodziny na umówioną godzinę.
Podczas wykonywania testu sprawdza się, jaki procent plemników ze świeżej próbki nasienia łączy się z kwasem hialuronowym. Prawidłowe i dojrzałe plemniki wiążą się z kwasem hialuronowym. Zdolność ta pozwala odróżnić je od plemników nieprawidłowych.
Informacje o przebiegu badania i niezbędnym przygotowaniu znajdziesz tu
Przyglądnijmy się na moment plemnikom. Czy wiesz, że zanim będą zdolne do zapłodnienia komórki jajowej, przechodzą różne zmiany w procesie spermatogenezy, czyli w procesie tworzenia dojrzałych plemników.
Proces spermatogenezy trwa ok. 74 dni. Jednak historia plemników zaczyna się dużo wcześniej od komórek zwanych gonocytami. Są to pierwotne komórki płciowe, które ulegają przemianom w spermatogonia, potem spermatocyty, spermatydy, aż w końcu powstają plemniki. Przemianę spermatyd w plemniki nazywamy spermiogenezą. Dużo się wtedy dzieje – formuje się akrosom, witka, kondensuje się chromatyna plemnikowa, a organella i cytoplazma ulegają reorganizacji. Proces spermatogenezy dzieje się w kanalikach plemnikotwórczych w jądrach.
Tyle procesów, zdawałoby się, że to już koniec. A to prawie koniec. Plemniki, które uwalniane są z jądra do najądrza nie są jeszcze całkiem dojrzałe. Właśnie w najądrzu plemniki przechodzą zmiany metaboliczne oraz zaczynają się ruszać. Z najądrza plemniki przesuwane są do nasieniowodu i tam czekają na rozwój akcji. Jeśli dojdzie do wytrysku ruszają do wyścigu, ale jeśli znajdują się w nasieniowodzie przez dłuższy okres ulegają rozpuszczeniu, czyli inaczej lizie.
I teraz nasz główny bohater, czyli kwas hialuronowy powraca. Okazuję się, że kwas hialuronowy jest składnikiem osłonki przejrzystej w komórce jajowej. Tylko w pełni dojrzałe plemniki, które zakończyły wszystkie etapy rozwoju mają na swojej powierzchni receptor dla kwasu hialuronowego. Dzięki temu plemniki rozpoznają komórkę jajową, a jeden z nich może przeniknąć przez osłonkę i zapłodnić komórkę jajową. Można powiedzieć, że kwas hialuronowy działa jak drogowskaz do komórki jajowej, ale drogowskaz tylko dla wybranych, bo dojrzałych plemników.