Badanie ogólne nasienia

Proste badanie, a wnosi tak wiele

Badanie ogólne nasienia.
Proste badanie, a wnosi tak wiele.

Co można sprawdzić dzięki badaniu ogólnemu nasienia?

Badanie ogólne nasienia, nazywamy inaczej spermatogramem lub spermiogramem. Mimo, że jest podstawowym badaniem, wiele wnosi do diagnostyki męskiej niepłodności, ponieważ pozwala na ocenę konkretnych cech nasienia.

Dzięki badaniu, można sprawdzić takie parametry, jak m.in. objętość nasienia, pH, lepkość. Ocenia się także koncentrację plemników, ich budowę, ruchliwość oraz żywotność. Badanie to pozwala również wykryć obecność innych komórek w nasieniu np. leukocytów (białych krwinek).

Na czym polega badanie?

Badanie ogólne nasienia przeprowadza się ze świeżej próbki nasienia. Oznacza to, że musi być dostarczona do laboratorium diagnostycznego w przeciągu 30 – 60 minut od współżycia. W Instytucie Rodziny dobrze rozumiemy, że specyfika tego badania wymaga szczególnego podejścia, delikatności i szacunku dla intymności naszych pacjentów. Dlatego zachęcamy i rekomendujemy, aby próbka nasienia była pobierana w wyniku naturalnego współżycia i dowieziona do Instytut Rodziny na wcześniej umówioną godzinę.

Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania do badania ogólnego nasienia odnajdziesz w naszym informatorze.

W Instytucie Rodziny możesz wykonać kilka badań z jednej próbki nasienia. Zobacz także test HBA, test stresu oksydacyjnego nasienia, badanie fragmentacji DNA, posiewy mikrobiologiczne nasienia, pakiet URO-11.

Badanie ogólne nasienia wykonujemy w zgodzie z najnowszymi rekomendacjami WHO

Badania nasienia, które wykonujemy w Instytucie Rodziny, opieramy na zaleceniach WHO. Warto wiedzieć, że w sierpniu 2021, zostało opublikowane kolejne, szóste już wydanie rekomendacji WHO laboratory manual for the examination and processing of human semen. Jakie były najważniejsze zmiany w stosunku do poprzednich wydań rekomendacji?

Poszerzono kategorię ruchu plemników. Wcześniej ruch plemników opisywano poprzez 3 kategorie – ruch postępowy, ruch w miejscu, brak ruch. Obecnie wprowadzono rozróżnienie na ruch postępowy szybki, ruch postępowy wolny, ruch w miejscu i brak ruchu. Wprowadzenie tego rozróżnienia ma znaczenie diagnostyczne, gdyż szybki ruch postępowy jest istotnym parametrem klinicznym, dlatego też zdecydowano się go wyróżnić.

Zmiany dotyczyły także metody barwienia wykorzystywanej do oceny żywotności plemników. Autorzy rekomendacji proponują, aby wykorzystywać barwienie eozyną – nigrozyną, co w Instytucie Rodziny także wprowadziliśmy.

W rekomendacji pojawiły się także modyfikacje wartości referencyjnych badania ogólnego:

  • Objętość ejakulatu z 1,5 ml na 1,4 ml
  • Koncentracja plemników z 15 mln/ml na 16 mln/ml
  • Całkowita liczba plemników w ejakulacie = 39 mln/ml nie została zmieniona
  • Ruchliwość całkowita plemników: z 40% na 42%
  • Ruchliwość postępowa plemników: z 32% na 30%
  • Żywotność: z >58% na >54%

Kiedy otrzymam wynik badania?

Wynik badania możesz odebrać osobiście na następny dzień roboczy lub otrzymać go mailowo po podpisaniu zgody na upoważnienie recepcji Instytutu Rodziny do wysyłania wyników mailem.

Jak przygotować się do badania?

Informacje o przebiegu badania i niezbędnym przygotowaniu znajdziesz tu

Cena badania

Badanie ogólne nasienia
 170,00 zł

POZOSTAŁE BADANIA NASIENIA

Umów badanie