Poradnia laktacyjna

Wsparcie dla mam oddających swoim dzieciom najlepszy pokarm

Naturalne nie zawsze znaczy proste

Karmienie piersią jest umiejętnością, której każda mama może się nauczyć. Dlatego też karmiące mamy potrzebują ciągłego wsparcia i zachęty, zwłaszcza na początku macierzyństwa. Potrzebują także fachowej porady, kiedy pojawiają się problemy z karmieniem piersią. Tu z pomocą przychodzi poradnia laktacyjna i jej specjaliści.

Dlaczego karmienie piersią jest takie ważne?

Mleko matki jest idealnym pożywieniem dla nowo narodzonego człowieka. Po pierwsze, skład mleka matki jest unikalny. Doskonała proporcja białek, tłuszczów, węglowodanów sprawia, że jest to substancja łatwo przyswajalna i niemal w całości trawiona. Mleko matki jest zawsze świeże, czyste, ciepłe i zawsze gotowe do podania. Co najważniejsze, dzieci karmione piersią są zdrowsze, gdyż w naturalny sposób są chronione przed zakażeniem dzięki obecności w mleku matki przeciwciał i komórek zdolnych do walki z chorobą.

Karmienie piersią jest jedynym prawidłowym żywieniem dziecka w pierwszym półroczu jego życia

W poradni laktacyjnej Instytutu Rodziny:

 • uzyskasz poradę w zakresie karmienia piersią, możesz także umówić domową poradę laktacyjną,
 • otrzymasz pomoc w problemach laktacyjnych (nawał, zastój, zapalenie piersi, bolesne brodawki, niedobór pokarmu, relaktacja, dziecko źle ssie, dziecko nie chce ssać i wiele innych),
 • uzyskasz pomoc w przypadku krótkiego wędzidełka podjęzykowego u dziecka (frenotomia),
 • nauczysz się alternatywnych metod dokarmiania dziecka niezaburzających mechanizmu ssania,
 • wykonasz badanie bakteriologiczne pokarmu,
 • uzyskasz poradę w zakresie rozpoznawania powrotu płodności po porodzie,
 • skorzystasz z pomocy psychologa przy odstawianiu od piersi starszego dziecka.

IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant

Tytuł Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego oznacza specjalistę w dziedzinie laktacji i potwierdza wymagane umiejętności, wiedzę i fachowe podejście do problemów laktacyjnych. Ocenę kandydatów przeprowadza Międzynarodowa Katedra Egzaminacyjna Konsultantów Laktacyjnych (IBCLE), która jest organizacją non-profit założoną w 1985 roku w Stanach Zjednoczonych.

Jak przygotować się do wizyty?

Na wizytę w poradni zapraszamy mamę z dzieckiem. Chcemy jednak podkreślić, iż obecność taty jest mile widziana, ponieważ to z jego strony świeżo upieczona mama może uzyskać najwięcej wsparcia.

Prosimy zabrać ze sobą:

 • książeczkę zdrowia dziecka
 • 2 pieluszki tetrowe

Jak wygląda porada laktacyjna?

Każda wizyta trwa ok. 1 godz. W czasie spotkania w poradni konsultantka ocenia mechanizm ssania dziecka, bada piersi mamy, waży dziecko. Najważniejszą częścią wizyty jest przystawienie dziecka do piersi i obserwacja ssania.

Umów wizytę

  Poznaj naszych specjalistów

  przyjmujących w Poradni laktacyjnej

  Beata Mariańczyk

  położna, doradca laktacyjny, Instruktor Modelu Creighton